Dziecko

Kiedy twoje dziecko musi jeździć w foteliku?

Sposób przewożenia najmłodszych w naszych samochodach jest ściśle określony przez prawo. Oznacza to, że powinniśmy trzymać się reguł, aby zapewnić naszemu dziecku najbezpieczniejsze z rozwiązań, a przy okazji uniknąć mandatu.

Kiedy dziecko może jeździć bez fotelika, a kiedy jest to obowiązkowe? Jaki wybrać fotelik samochodowy? Rozwiewamy wątpliwości.

Do kiedy stosować fotelik dla dziecka? Przepisy obowiązujące kierowców i rodziców
Na podstawie ustawy z 11.08.2017 roku dziecko bez fotelika może podróżować dopiero w momencie, kiedy jego wzrost przekracza 150 cm. Przepisy wyróżniają jednak sytuację, kiedy jazda bez fotelika nie będzie wykroczeniem nawet w przypadku, kiedy dziecko jeszcze takiego wzrostu nie osiągnie. Przewożenie dzieci bez fotelika jest możliwe, jeśli mają one powyżej 135 cm wzrostu i kiedy ich masa lub też wzrost nie pozwalają na dobranie optymalnego fotelika, który zapewniłby dziecku bezpieczeństwo. Warto jednak zauważyć, że obowiązek jazdy w foteliku został ustalony po to, aby zapewnić bezpieczną podróż najmłodszym. Dziecko mające 135 cm wzrostu przewożone bez fotelika nie będzie w odpowiedni sposób chronione, dlatego też zawsze należy podjąć pewien wysiłek, aby znaleźć model, który będzie pasował do malucha pod kątem jego masy i wzrostu.

Kiedy dziecko może podróżować na przednim siedzeniu?

Jest to miejsce w bezpośrednim sąsiedztwie kierowcy i dziecko może tutaj podróżować zapięte pasami, tylko jeśli jego wzrost przekroczył 150 cm. Trochę inaczej przedstawia się sprawa, jeśli na przednim siedzeniu chcemy przewozić dziecko mniejsze. Wtedy mamy obowiązek umieścić je w foteliku i może on być zamontowany przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Jeśli jednak jest on umiejscowiony w ten drugi sposób, należy wyłączyć poduszkę powietrzną, gdyż podczas zderzenia, jej wybuch z prędkością ponad 300 km/h może spowodować rozległe obrażenia, a nawet śmierć dziecka.

A co w przypadku, kiedy mamy więcej niż dwójkę dzieci? Dopuszczalna jest jazda w układzie 2 foteliki po bokach i dziecko powyżej 3 lat między nimi, zapięte pasami, jednak nie jest to zalecane rozwiązanie, gdyż nie należy ono do najbezpieczniejszych.

W przypadku, kiedy dziecko podróżowałoby bez fotelika, nie tylko narażamy je na niebezpieczeństwo, ale grozi nam także mandat i punkty karne. Warto również zwrócić uwagę, że zalecenia mówią o tym, aby dziecko w samochodzie podróżowało w pełnym foteliku, który zapewnia najwyższy komfort i najlepiej ochroni malucha w przypadku kolizji czy wypadku. W takiej sytuacji inne urządzenia przytrzymujące gorzej się sprawdzają. Fotelik należy zawsze mocować według zaleceń producenta, gdyż tylko wtedy jego stosowanie ma jakikolwiek sens. Jego nieprawidłowa instalacja stanowi również zagrożenie dla bezpieczeństwa malucha. Należy korzystać tylko i wyłącznie z modeli, które posiadają stosowne certyfikaty. Fotelik powinien być instalowany przodem do kierunku jazdy, a tylko w niektórych przypadkach (np. przy przewożeniu niemowląt) dedykowany do tego celu fotelik może zostać zainstalowany tyłem do kierunku jazdy. Wbrew pozorom, wożenie dziecka w foteliku jest komfortowe, gdyż fotelik pozwala utrzymać dziecko na miejscu i zapewnić kierowcy komfort prowadzenia pojazdu.

Jak to wygląda w praktyce?

Jak łatwo sobie wyobrazić, foteliki są różne i trzeba w odpowiedni sposób ich rodzaj dostosowywać do zmieniającego się wzrostu i do wagi malucha. A ponieważ dziecko w foteliku spędzi co najmniej kilka lat, trzeba będzie ich mieć co najmniej kilka. Fotelika nie można kupować na wyrost. Każdy model posiada stosowne oznaczenia, warto też sprawdzić, czy dziecko w foteliku ma swobodę poruszania się, ale też czy jest odpowiednio mocno przytrzymywane. Niektóre modele posiadają dodatkowo funkcję rozkładania, dzięki temu możliwe jest przewożenie dziecka w foteliku w pozycji półleżącej tak, aby mogło ono w bardziej komfortowej pozycji spać podczas podróży.