Do czego służą wędzidła i dlaczego trzeba się w nie wyposażyć?
Wędzidło dla konia jest jednym z podstawowych elementów, który potrzebny jest do sprawnego poruszania się podczas jazdy konno. Czym jest wędzidło dla konia? Dlaczego warto się w nie wyposażyć? Jakie są najbardziej znane rodzaje wędzideł?
Wędzidła dla koni
Wędzidło jest to specyficzny element, który wkłada się do pyska konia – do niego są także przymocowane lejce. Służy ono do tego, aby podczas jazdy można było dawać zwierzęciu sygnały co do kierunku, czy też tempa jazdy. Urządzenie to naciska na dane części pyska konia, w tym także na język, dzięki czemu jeździec może “komunikować” się z koniem w trakcie przejażdżki. Wędzidła różnią się budową i modelami, dlatego niezwykle ważne jest dobranie dla zwierzęcia odpowiedniego rodzaju tego sprzętu. Mają one za zadanie nie tylko wpływać na komfort jeźdźca, lecz także na wygodę konia.
Rodzaje wędzideł dla konia
Na rynku znajdziemy kilka różnorodnych rodzajów wędzideł. Wyróżnić można w tym przypadku:
Wędzidło proste – stanowi jedno z najstarszych i najbardziej popularnych wędzideł. Cechuje się prostym zabudowaniem, dzięki czemu nie trzeba korzystać z ruchomych elementów, czy też nietypowego profilowania. Daje ono gwarancję tego, że nacisk wywierany na pysk konia jest rozłożony równomiernie, dając mu komfort. Warto zauważyć, że używanie tego sprzętu wymaga pewnego doświadczenia w kwestii jazdy konnej. Nie należy za mocno ciągnąć jednej lejcy, gdyż to może doprowadzić do przesuwania się wędzidła w pysku zwierzaka.
Wędzidło skórzane – jest szybko i bezproblemowo akceptowane przez konie dzięki zastosowaniu naturalnego materiału, ponadto dobrze układa się w pysku. Zazwyczaj jest używane w przypadku jazdy na młodych koniach, które są nieobyte z takimi sprzętami. Tego typu wędzidło niweluje ryzyko zniechęcenia i zrażenia konia nieprzyjemnym w dotyku metalem.
Wędzidło podwójnie łamane – daje możliwość większego nacisku na język konia dzięki specjalnej budowie. Wyróżnia się niezwykłą trwałością i sprawdzi się u zwierząt, które mocno operują językiem, przez co utrudniona zostaje kontrola nad nimi. Co ciekawe, postawić możemy na modele posiadające niewielką metalową zabawkę, która daje rozrywkę zwierzęciu podczas jazdy.
Wędzidło pojedynczo łamane – bazuje na podobnej zasadzie działania jak w przypadku wędzideł podwójnie łamanych, jednakże nieco różni się budową. Sprawia ono, że koń ma mniejsze możliwości zabawy wędzidłem. To szczególnie przydatne, zwłaszcza jeśli posiadamy konia aktywnego, którego rozprasza dodatkowa zabawka, przez co może nie reagować na polecenia jeźdźca.
Wędzidło językowe – znajduje zastosowanie w przypadku koni, które mają tendencję do przekładania języka na wędzidło. Specyficzna budowa uniemożliwia tę czynność, jednocześnie zmniejszony zostaje nacisk na język konia. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się u koni, które czują dyskomfort w związku z mocnym naciskiem. Okazuje się, że użytkowanie tego rodzaju wędzidła wpłynąć można na spokój i większe wyciszenie konia.
Wielokrążek i wędzidło
Istnieją także tego typu sprzęty bazujące na rozwiązaniu jakim jest wielokrążek. Takie wędzidło jest nazywane wędzidłem Pessoa i odznacza się tym, że posiada dodatkowe pierścienie mające na celu wzmocnić działanie urzadzenia. Na rynku zazwyczaj znajdziemy dwa różnorodne warianty tego typu – z dwoma lub z trzema dodatkowymi pierścieniami, z możliwością stopniowania działania. Wskazać należy, że im niżej przypniemy wodze, tym większa będzie siła działania. Tego typu rozwiązanie cieszy się sporą popularnością, gdyż jest funkcjonalne i praktyczne. Producenci wielokrążków stosują także dodatkowy pasek, który łączy górne pierścienie pod żuchwą. Mają one za zadanie oddziaływać zarówno na żuchwę, jak i na potylicę oraz kąciki pyska. Doświadczeni jeźdźcy korzystają z silnego działania, co wymaga spokojnej ręki i zaangażowania w trakcie jazdy.
Każdy miłośnik jazdy konno powinien wyposażyć się w wędzidło dla konia, gdyż dzięki temu może “sterować” kierunkiem jazdy i dawać zwierzęciu konkretne sygnały, które sprawnie zostają odebrane. Warto dobrać taki rodzaj wędzidła, który jest zgodny z naszymi potrzebami i uwzględnia komfort konia.