Jaki jest wpływ postępowania sanacyjnego na postępowanie sądowe?
Postępowanie sanacyjne ma na celu umożliwienie przedsiębiorstwom będącym w trudnej sytuacji finansowej powrót do stabilności. Jednym z głównych założeń jest ochrona majątku dłużnika przed egzekucją i innymi działaniami wierzycieli.
W tym artykule omówimy, jak postępowanie sanacyjnego wpływa na postępowania sądowe.
Postępowanie sanacyjne – co to jest?
Postępowanie sanacyjne, które jest jednym z czterech rodzajów postępowań opisanych w Prawie restrukturyzacyjnym, ma na celu zapobieganie upadłości dłużnika poprzez oddłużenie. Proces ten pozwala na przywrócenie rentowności przedsiębiorstwa.
Co ważne, sanacja obejmuje nie tylko próby zawarcia porozumienia pomiędzy dłużnikiem a jego wierzycielami, ale także wdrażanie specjalnych działań, które nie są stosowane w innych rodzajach procedur restrukturyzacyjnych.
Etapy postępowania sanacyjnego to: złożenie wniosku, analiza sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, zatwierdzenie planu restrukturyzacyjnego i wdrożenie działań naprawczych.
Postępowanie sanacyjne a postępowanie sądowe
Rozpoczęcie postępowania sanacyjnego nie ogranicza możliwości wierzyciela do inicjowania postępowań sądowych, o ile jest ono rozpoczynane w celu uzyskania należności, które powinny zostać wpisane do rejestru wierzytelności.
Należy pamiętać, że koszty postępowania będą ponoszone przez osobę ją inicjującą, niezależnie od wyniku procesu, jeśli nie było przeszkód do pełnego uwzględnienia wierzytelności w spisie wierzytelności. Jeśli jednak chociaż część dochodzonej kwoty nie zostanie uwzględniona w spisie, sąd rozstrzyga o kosztach według ogólnych zasad.
Co ważne, postępowania sądowe związane z masą sanacyjną mogą być rozpoczynane i prowadzone tylko przez zarządcę lub przeciwko niemu. To on realizuje je w imieniu własnym, działając w interesie dłużnika.
Zasady tej jednak nie stosuje się w sprawach dotyczących alimentów należnych od dłużnika oraz odszkodowań i rent wynikających z choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci, jak również w przypadku zamiany prawa dożywocia na dożywotnią rentę.
Postępowanie sanacyjne a postępowanie sądowe – zawieszenie postępowań egzekucyjnych
Egzekucja dotycząca majątku dłużnika, będącego częścią masy sanacyjnej, uruchomiona przed rozpoczęciem postępowania sanacyjnego, zostaje zawieszona z chwilą otwarcia tego postępowania. Sędzia-komisarz na wniosek dłużnika lub zarządcy wydaje taką decyzję, którą następnie dostarcza się także organowi egzekucyjnemu.
Kwoty otrzymane w zawieszonym postępowaniu egzekucyjnym, które nie zostały jeszcze wypłacone, przekazuje się do masy sanacyjnej natychmiast po wydaniu decyzji o otwarciu postępowania sanacyjnego.
Po rozpoczęciu sanacji nie można już prowadzić egzekucji z majątku dłużnika, który jest częścią masy sanacyjnej, ani wykonywać decyzji o zabezpieczeniu roszczenia na tym majątku.
Postępowanie sanacyjne a postępowanie egzekucyjne
W przypadku otwarcia postępowania sanacyjnego wszelkie postępowania egzekucyjne dotyczące majątku dłużnika oraz mienia służącego do prowadzenia przedsiębiorstwa zostają zawieszone. Oznacza to, że po rozpoczęciu sanacji nie można wszczynać nowych egzekucji ani kontynuować istniejących – z wyjątkiem alimentów i niektórych rent.
W postępowaniu sanacyjnym można również uchylić zajęcie rachunków bankowych na wniosek dłużnika bądź zarządcy.
Postępowanie sanacyjne – jak rozpocząć?
Wszystkie przedsiębiorstwa, które chcą rozpocząć postępowanie sanacyjne, zapraszamy do skorzystania z oferty naszej kancelarii oddłużeniowej Warszawa. Świadczymy pełne wsparcie w obszarze postępowania sanacyjnego będącego głównym elementem naszej oferty.
Każdorazowo szybko reagujemy na potrzeby klientów, zwłaszcza w pilnych sytuacjach. Gwarantujemy profesjonalne doradztwo i zawsze angażujemy się w ochronę interesów klientów.
W razie pytań zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszym zespołem. Chętnie udzielimy odpowiedzi, doradzimy i zagwarantujemy profesjonalne wsparcie.